2022. 05. 23. - 13:32
Bejelentkezés
Felhasználónév

Jelszó

Elfelejtetted jelszavad?
Új jelszó kérése

Regisztráció

Regisztrációhoz írj üzenetet a Kapcsolatokon keresztül a kívánt felhasználónévvel és e-mail címmel!
Ha lehet, ne freemailes címről!
Bővebben...

Fórumtémák
Legújabb témák
-> Dragon's Dogma Dark ...
-> Maffia III
-> Risen
-> Dragon Age: Inquistion
-> Kingdoms of Amalur: ...
Legnépszerűbb témák
-> Mi lesz a kvetke... [1022]
-> GTA 4 magyarts [645]
-> Dragon Age: Inqui... [454]
-> Fallout New Vegas [428]
-> Divinity Original... [410]

Partnereink

Partnerünk és támogatónk a

TheGamers - A Magyar Gamer Közösség

Tintahal Műhely - kreatív, játékos, művészeti workshopok

Felhasználók
-> Online vendégek: 1

-> Online tagok: 0

-> Regisztráltak: 5,110
-> Legújabb tag: BuraiJanos

Dragon Age: Inquistion
DeadKnight
Sose prbltam mg ki a DA3-at (inquisition) van a trtnetben tfeds a korbbi rszeket illeten? Vagy csak apr utalsok?

Ardea
Akartam rni, hogy a Magyartsok Portlon a frum DAI topikjban tbb hozzszlsban is feszegettk ezt a tmt.
Majd ha megint j lesz az oldal, akkor rdemes oda elnzni. Ott nem csak n rtam rla. Smile

DeadKnight
Kszi! Wink

nulladik
Akinek mg nincs meg a jtk (eredeti verzija), az most potom 12 eurrt! (~3600Ft) megvsrolhatja origin -en a GOTY verzit.

https://www.origi...ar-edition

Pocok123
nulladik Ksznm az inft.

Ardea
Ma reggeli csemege:

Hryngnar, a jgtroll mesje

Reszkess a jgtroll Hryngnartl, vakodj a haragjtl,
lomtalan, mint a trpk, az tjba csak a bolondok llnak,
Fegyveres avvar harcosok hajtva si legendktl
Az rnnek adtk testket, ostobn hdolva a hallnak,
Hryngnar fagyos dhe a harcosokat legyzte.

risok jttek a vzen t, otthont akartak maguknak,
Az avvarok fltek tlk, s meneklnik kellett ellk,
De Hryngnar megltta ket, s tli szelet tmasztott a partnak.
Az risok megfagytak, az avvarok nem rettegtek tlk,
Az risok hborjt gy megelzte.

Tevinteri harcosok jttek fnyes pnclban, arany pajzzsal,
Hogy ellopjk az avvarok fldjt, meghdtva egy erdt,
Csakhogy Hryngnar, a jgtroll lesjtott rjuk jeges haragjval,
Hryngnar megidzte gleccser erejt, az erd fala megtrt,
A hdtkat meneklsre sztnzte.

Kerld el Hryngnart, a jgtrollt, ki a tl megtesteslt ereje,
Csak a bolondok kzdenek a tllel, s a fagyos jgviharral.
lomtalan, mint a trpk alant, fagy haragja, tl veleje,
Pengt tr, csatt ll, hideg lehelettel, s akarattal,
Jgtroll Hryngnar a fldjket nekik megrizte.

nulladik
ht... azrt az ilyen szvegeket nem egyszer lefordtani gy, hogy azrt maradjon is valamennyi abbl, ahogyan az eredeti hangzik, szval respekt

Pocok123
Ezt nagyon nehz lehetett gy sszehozni. Gratullok nagyon jl sikerlt.Grin

Ardea
Kszen van a Jaws of Hakkon DLC is. Smile

RicoKwothe
Ami nagyon hinyzik szmomra a mai jtkokbl, az a zeneisg. Egyre jobb muzsikk vannak a jtkok alat, de ismtlem, alatt, nem pedig szerves rszei annak. Na az els Dragon Age pont ilyen hinyptl volt. Amikor meg sikerlt nekeltetni Leliana-t, ott lehidaltam. Az alapbl hmm... kellemes (erotikus) hangjn hallani azt a dalt...
Kvncsi leszek Ti mit hoztok ki magyarts tern ebbl:https://www.youtu...sxE0dwLICU.
Hiszen ez is szerves rsze a DAI-nak.

zsuszi
igen egyik kedvenc jelenetem fleg ahogy a dalish elfemmel ott lltam akivel vgig azon rinyltam hogy nem vagyok n semmilyen herald hagyjanak engem bkn s akkor legsttebb esemnyek utn krbe llnak s nekelnek s akkor hiba a sok ellenkezs megrint a dolog Grin

Ardea
n - bevallom szintn - ennl a jelenetnl elpityeredtem. Amikor elszr jtszottam, olyan... meghat volt. s maga az nek is nagyon szp.

Egybknt minden dalt gy fordtok le, hogy meghallgatom, s - elvileg - nekelhet a szvege. Ez elg nehz, hogy igazn j is legyen, de nagyon igyekszem. Van nhny nagy kedvencem, s "A hajnal j" az egyik. Smile
Taln meg leszel elgedve az eredmnnyel.

RicoKwothe
Visszaolvastam a komennteket, s nekem is lenne nhny hozzfzni valm. Smile
A Szrke Kamars kifejezssel a DA Origins-ban, nekem nem volt bajom, sokakkal ellenttben.
Viszont a tnde-elf konstellci szerintem nem igazn fedi egymst. A magyarban nincs egyrtelm megfelelje, de az elfrl mindenki tudja hogy mifle. Ennyi ervel az ork, troll, ogre szavaknak is lehetne valami magyar verzit gyrtani. Egyszeren az adott fantasy vilgtl fgg az elnevezs szerintem. Maradjon elf. A tnde meg maradjon tnde. "Felsbbrend" faj, hossz lettel megldva, mgival titatva.

Inuyasha
Ardea rta:
Nekem irnymutat a Gyrk ura cm knyv, Gncz rpd fordtsban. Tolkien tallta ki ezt a "mondakrt", s rpi bcsi fordtst tekintem ebben mrvadnak.

A pontosts vgett jegyzem meg, hogy a Gyrk Ura fordtst igazbl Rz dmnak ksznhetjk. fordtotta a 1-11 fejezeteket, a versekkel egytt, a klnbz neveket is tallta ki, a 11. fejezetre a nevek j rsze megvolt.

A hallos gyn krte meg Gncz rpdot, hogy fejezze be a fordtst. Gncz gy kerlt ebbe bele, mint Piltus a krdba, teljesen akaratlanul. A 11. fejezet utni verseket Tandori Dezs fordtotta. Kevsb tudok angolul. n csak a filmek felirata miatt nztem meg nhny eredeti verset. Ezutn rtettem meg, hogy Tandori Dezsnek nem sikerlt jelentsben visszaadnia Tolkien verseit. Angolul ezek nagyon szp versek.

Tnuviel dala pldul

Tolkien
Tinviel the elven-fair,
Immortal maiden elven-wise,
About him cast her shadowy hair
And arms like silver glimmering

Tandori
Tinviel, a tnde-lny,
Halhatatlan blcs-eleven,
Rejtette t rnyas hajn,
Karja ezstje csillogott

Sajt
Tinviel, a tnde lny
A halhatatlan, blcs leny
Rejtette t rnyas haja
Karja mint a Hold vilga

Az utols kt sor lnyege, hogy sr, stt haja van s fehr bre, ez be van csomagolva kt hasonlatba. Nem pedig ezst pnclja van. Radsul a "Rejtette t rnyas hajn" magyarul rtelmetlen mondat.

De Gncz rpd nem tartotta sokra a Gyrk urt, dehonesztlan beszlt rla: "a vilg legnagyobb, mrvnybl faragott kerti trpje".

Van nhny flrefordtsa. A leghresebb az, amikor a fordts szerint az angmari boszorknyurat Trufa li meg. Mikzben az eredetiben Eowyn. Magyarzat: lehet ezzel nem egyetrteni, a kilencek klnbz flelmek. Az angmari boszorknyr a hallflelem, s t a rohani hercegn tudja meglni...

Itt egy egsz j frum a fordtsokrl:
http://leiterjaka...gulok_urat

Ezen kvl ksznettel tartozunk a fordtknak, mgis csak elkszlt, s el tudjuk olvasni a knyvet! De aki elkezdte, s ltott benne valamit, az Rz dm fordt volt, nem Gncz rpd.

A Gyrk ura nzetrl j sszefoglal van az A Gyr Szvetsge bvtett kiadshoz adott 3. lemezen. Tolkien panteista nzete, a j s a rossz harca. Maga a trtnet tartalmazza, nem szjbargva. Ahogy Tolkien rja a fggelkben, nem kitalci, hanem a Piros knyvbl jegyzetelte.

Tolkien mitolgijhoz j kiindulpont: https://hu.wikipe...f%C3%B6lde

Ennyi jutott eszembe a Gyrk Ura kapcsn.
Szerkesztette: Inuyasha - 2018-01-06 - 18:39

Ardea
Akkor elnzst a hinyos informltsgomrt. n a "kretet" sosem olvastam a knyvhz, csak az elszbl, meg nhny hasonl helyrl tjkozdtam. Smile

Inuyasha
Nem szmonkrs volt, csak kiegszts. Teljesen igazad van, az A Gyrk Ura mfajteremt. Lehet tbb van ebben a trtnetben, mint ami ltszik. Smile

A Homly, Enyszet, rny tmhoz.
Nekem tetszett az enyszet. Az ezoterikusok azt mondjk, hogy a hall utn a lelknk is elenyszik. A tlvilgot tkrszfrnak hvjk. A llek ugyan gy ltrejn a finomabb vilgokban, mint az anyagi vilgban a fizikai test.
Ezrt tetszett az Enyszet elnevezs. A tkr-szfra, a lelki tr, ahol a lelkek elenysznek, eltnnek.

Tolkiennl a Homlyt s az rnyat is hasznljk. "Sr rnyak mezejn" stb.
A MTT az egysgestett szvegnl szerintem hibt vtett. Az rnyk s hasonl helyeken lecserltk Homlyra.
Mikzben magyarban az rnynak lehet homlyos rsze, de a Homlynak nem lehet rnyka. Ahogy hasznljuk magyarul, hgy rnykvilg, de homlyvilg, rtem, de inkbb Heller gnes gondolataira mondanm. Ahogy az "rmny" a mny, mny kpzvel kpzett kifejezs. rt-mny, fest-mny, st-e-mny stb. Igbl kpzett "kpzdmny". Az rmny sz nagyon hasonlt a Zarathustra vallsban a stt erk nevre: rimn. rimn - rmny. A nyelvnkben az "r" gyk szavak valami rtalmast jelentenek.

Esetleg a Czuczor-Fogarasi sztr segtsget adhat dilemma esetn, hogy melyik kifejezst vlaszd. A Czuczor-nyelvtan abbl indul ki, hogy nem sztveink vannak, hanem gykeink a magyar nyelvben. A gyk jelentssel nem br, de jelentst hordoz, sugall elem.
megvalsts - a nyelvtan szerint a szt a valst, a Czuczor-nyelvtan szerint:
val
val
vals
valst
valsts
megvalsts

A gyk kr azonos jelents-hajlam szavak sorakoznak.

vall
val
vall
valszn
valsg
valban
valsgos

A val gyk kr olyan szavak kpzdnek ami a hit s a vilg (valsg) kr pl. Nem minden szavunknl mutathat ki az, hogy gykbl vannak kpezve. Vannak amiket felvettnk: stn, ez egy nemzetkzi sz. s van harmadik csoportja a szavaknak, amiknek ez a nevk, pl. fjl, mappa, Adobe stb.

Ha az Enyszet nem tetszik, n az rnykvilgot javaslom. A Gyrk urnl rvidtseket hasznltak, hogy rgiess tegyk a nevet. Tndr - tnde stb. rnyvilg esetleg.

A Czuczor-Fogarasi eredeti sztr: http://mek.oszk.h...05887/pdf/

Kukucsmarci
20 %. Jl haladsz, mire vgzek a DOS-sal addigra mr biztosan tesztelni fogsz... Ja 5 hnapos csecsem mellett ez nem is nagy tv! SmileSmile
Mindenem a kisfiam s a szmtgp!

Ardea
Mire vgzek, a baba mr kb. 1,5 ves lesz (vagy tbb, ha mg hozzvesszk a tesztelst is). Smile
Mikzben jtszol, majd fl szemmel figyelheted, mit rmol le a polcrl melletted. Grin

Immortal
A magyarosits csak eredeti jtkon fog mkdni vagy trt verziban is lehet majd hasznlni?

Ardea
Egyelre biztosan csak azt tudom lltani, hogy eredeti Game of the Year verzival mkdni fog.
Valsznleg trttel is, de azt a magyar virgpiacon egyelre nem lehet kapni, hacsak nem ignyli meg valaki. Wink
Ms verzikkal is valsznleg ki fogjuk prblni, htha tallunk megoldst, de kifejezetten erre trekedni nem fogok. ppen elg mel lefordtani. Smile

Ugrás a fórumra:

Projektjeink

Készülőben:

Dragons Dogma Dark Arisen
95%

Elkészült:

The Esoterica: Hollow Earth

Dragon Age: Inquisition GOTY

Assassins Creed Chronicles

Crysis 3

Fallout New Vegas

Divinity Original Sin - Enhanced Edition